1. Czy zabieg jest bolesny?

W pierwszej fazie zabiegu odczuwalne jest impulsowe pieczenie, lecz po paru minutach zanika, ponieważ pijawka wpuszcza do krwi substancje znieczulające.

2. Jak długo trwa zabieg?

Zabieg trwa około 1 godziny. Jednorazowo można przystawić od 3-15 pijawek w zależności od rodzaju choroby, stopnia jej zaawansowania, stanu organizmu pacjenta, jego wieku i masy ciała.

3. Czy pijawkę można używać wielokrotnie?

Nie. Pijawki używane są tylko raz, po czym są zabijane i utylizowane.

4. Jak wiele zabiegów powinno się wykonać podczas jednej kuracji?

W czasie jednej kuracji wykonuje się średnio od 3 do 7 zabiegów, w odstepach 4 – 7 dniowych, w zależności od zaawansowania choroby, stanu zdrowia pacjenta i rodzaju dolegliwości. Ważne jest, by w krwioobiegu utrzymywało się odpowiednie stężenie hirudozwiązków.

5. Jak przygotować się do zabiegu?

Dobę przed zabiegiem hirudoterapii pacjent nie powinien spożywać alkoholu, palić papierosów, smarować okolic miejsca przystawiania pijawek preparatami leczniczymi (maści, kremy, żele), używać mocno zapachowych perfum i kosmetyków do mycia ciała. Skóra powinna mieć neutralny zapach.

6. Czy miejsce przystawienia pijawki ma znaczenie?

Tak. Miejsce przystawienia pijawki jest odpowiednio wybierane zależnie od rodzaju choroby.

7. Od czego zależy efekt leczenia pijawkami?

Efekt zależy od:

  • stopnia zaawansowania zmian chorobowych,
  • od pracy systemu odpornościowego, pomagającego zwalczyć chorobę,
  • współpracy pacjenta, jego nastawienia oraz stosowania się do zaleceń,
  • częstotliwości stosowania zabiegów,
  • zdolności regeneracji chorego organizmu.
8. Czy po udarze mózgu można stosować hirudoterapię?

Jeżeli był to udar niedokrwienny to można wprowadzić terapię jeżeli nie ma innych obecnych przeciwwskazań. Jeżeli udar był krwotoczny to nie można wprowadzić hirudoterapii.

9. Czy można stosować pijawki przy ostrym kaszlu, zapaleniu płuc, oskrzeli, zapaleniu zatok ?

Jak najbardziej, w czasie kaszlu, stanów zapalnych płuc i oskrzeli w okolicach klatki piersiowej zbiera się śluz, który powoduje męczący kaszel, obrzęki płuc. Postawienie pijawek przy tych dolegliwościach usuwa bardzo szybko zalegający śluz, co powoduje, że stany zapalne zanikają, a kaszel ustępuje.

10. Dlaczego przed zabiegiem nie powinno używać się kosmetyków?

Sztuczne zapachy kosmetyków odstraszają pijawki od żerowania. Oprócz tego, do produkcji kosmetyków często używane są jony kobaltu, które blokują gruczoły ślinowe pijawki (przedewszystkim pudry, pomadki, samoopalacze, kremy przeciwsłoneczne z filtrami UV itp.)

11. Czy pijawki mogą przeciwdziałać powstawaniu nowotworów?

Pijawki posiadają w ślinie posiadają składnik – Gilantynę – związek, który przeciwdziała powstawaniu komórek rakowych, ale także może blokować przerzuty onkologiczne.

12. Czy pijawki są skuteczne w leczeniu prostaty?

Tak. Wykonanie zabiegu w okolicach kości ogonowej, sklepienia łonowego, poprawia krążenie krwi w miednicy, rozszerzają się naczynia w tych okolicach, jest lepsze dotlenienie komórek oraz lepiej funkcjonują narządy wewnętrzne.

13. Czy można stosować pijawki w stomatologii?

W stomatologii pijawki wykorzystuje się do oczyszczania ropni okołozębowych lub obrzęków tkanek miękkich zlokalizowanych w okolicach zębów. W ropnym zapaleniu dziąseł, paradontozie, Źle gojących się dołach zębowych – po resekcji zębów.