Zalecenia przed zabiegiem


1. 24 godziny PRZED i PO
Dobę przed i po zabiegu nie należy spożywać alkoholu, pić dużej ilości mocnej kawy i herbaty. Używki te moga spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i przedłużone krwawienie. Możemy natomiast po seansie wypić lampkę czerwonego wina.

 

2. BEZ ZAPACHU !

Musimy pamiętać także o tym, że pijawkom może nie podobać się zapach naszego mydła, balsamów i maści, dlatego przed zabiegiem używajmy mydła dziecięcego lub innego bezzapachowego.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu hirudoterapii krew z ranek sączy się 10-12 godzin. Może sączyć się również do 48 godzin. Opatrunki zostają wykonane starannie z gazików i materiałów o dużej chłonności krwi. Często opatrunki są przesączone krwią już po paru godzinach. Nie należy zdejmować pierwotnego opatrunku lecz dołożyć kolejne zabezpieczenie. Pacjent w przypadku wątpliwości ma możliwość kontaktu telefonicznego z naszą hirudoterapeutą – mgr. Magdaleną Bugajską.

Po zabiegu może wystąpić :

silne swędzenie ran po pijawkach i jest to normalna sytuacja. Pod żadnym pozorem nie wolno drapać ran, gdyż może to doprowadzić do powikłań pozabiegowych. Nie poleca się stosowania altacetu. Można zastosować żele przeciwhistaminowe, np. Fenistil – żel (jakiego używa się do łagodzenia objawów po ukąszeniach komarów i innych owadów), jak również Fenistil – maść gojąca. Bardzo dobrze jest zastosować po zabiegu oczar wirginijski – płyn spray. Działa przeciwświądowo i gojąco.

• miejscowo może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie

• po zabiegu pacjent może czuć się nieco osłabiony i w takim przypadku zalecamy spożycie gorzkiej czekolady, wypicie soku pomidorowego.

GALERIA – zabieg hirudoterapii

zdjęcia w trakcie zabiegu

zdjęcia po zabiegu